Operace

  1. Jdu do nemocnice a čeká mě operace
  2. Jsem po operaci a zesláblý
  3. Jsem po operačním zákroku a nemohu jíst

Pokud vás nebo vašeho blízkého čeká plánovaná operace, je třeba se připravit i po stránce výživy.

Před plánovanou operací není vhodné snižování tělesné hmotnosti. Naopak se doporučuje jíst plnohodnotnou stravu s dostatečným energetickým příjmem, s dostatečným příjmem živin a především bílkovin. Pokud trpíte nechutenstvím, či máte podváhu, je nutné zvýšit příjem tak, aby nedocházelo k úbytku svalové tkáně. Vaším cílem je proto zvýšit, nebo alespoň zachovat stávající hmotnost.

V případě, že vám to zdravotní stav dovolí, je také velmi prospěšná fyzická aktivita (postačí i delší procházka, chůze do schodů apod.) Pravidelnější námaha vede ke tvorbě a udržení svalů a tím i bílkovin, které pak organismus využije po operaci jako důležitý zdroj energie.

V případě, že nejste schopní přijmout dostatečné množství živin v běžné stravě, nabízí se řešení v podobě klinické výživy. Nutriční drinky obsahují vyvážený poměr bílkovin, cukrů, tuků, vitaminů, minerálů a stopových prvků. Při operaci pak dochází ke ztrátě bílkovin, které jsou ve zvýšené míře potřeba i při hojení operační rány. Výhodné jsou proto přípravky s vyšším obsahem bílkovin. S tekutou výživou lze pokračovat i v domácím prostředí do doby zhojení rány a obnovení normálního nutričního stavu. 

Správnou výživou před operačním výkonem lze výrazně ovlivnit zdravotní stav, délku léčby i následnou rekonvalescenci.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti přípravků klinické výživy.

Vaše časté situace - Dospělí a senioři