Nechtěný úbytek váhy, nechutenství, nedostatečný příjem potravy

Příklady: Dcera náhle hodně zhubla, je pohublá, slabá a nemá chuť k jídlu.  

Úbytek váhy může být u zdravého člověka vnímán jako pozitivní výsledek vhodné diety či cvičení. Pokud však vy nebo váš blízký začnete bez jasné příčiny výrazněji hubnout, měli byste rozhodně zpozornět. Nechutenství nebo příliš rychlé hubnutí může upozorňovat na zdravotní problém, kterého jste si zatím nemuseli všimnout. 

Dlouhodobější nechutenství nebo náhlý váhový úbytek doprovází celou řadu onemocnění a rozhodně je důvodem, proč vyhledat lékaře.

Příčinou nechutenství a úbytku váhy mohou být mnohá onemocnění, např.: 

  • Onkologické onemocnění/rakovina
  • Deprese
  • Onemocnění trávicího traktu nebo potravinová intolerance 
  • Poruchy polykání 

 Zvláštní péči věnujme hubnutí, které provází stárnutí. S věkem se většinou přirozeně snižuje chuť k jídlu a u řady seniorů se přidává nesprávná skladba stravy. Strava seniorů často neobsahuje optimální množství jednotlivých živin, zvláště bílkovin. Tím často dochází ke ztrátě svalové hmoty a tím i svalové síly. Celkové kondice seniora se zhoršuje.  Podle statistik je v malnutrici nebo riziku malnutrice 33 % seniorů v domovech s pečovatelskou službou.1 

Konkrétní příčinu nechtěného hubnutí určí váš lékař a navrhne jeho vhodné řešení. V souvislosti s podvýživou nebo rizikem podvýživy vám může předepsat nutriční podporu ve formě sippingu, případně vás odkáže do specializované nutriční ambulance.

Vaše časté situace - Dospělí a senioři