Příklad:
- Babička onemocněla, nechce jíst a hubne
- Otec, senior, je zesláblý a nechutná mu jíst
- Rodič se vrátil z nemocnice a jí méně než dříve
Proces stárnutí je ryze individuální, u někoho se projevy mohou objevit už v padesáti, druhý se může cítit v dobré kondici i po sedmdesátce. Ačkoliv každý jedinec má své genetické předpoklady, rychlost stárnutí lze ovlivnit zdravým způsobem života a péčí o vlastní zdraví, čímž můžeme sami přispět k prodloužení aktivního věku života. Nedílnou součástí této péče je i pozornost ke složení stravy.
Senioři mají specifické výživové požadavky než ostatní populace. S přibývajícím věkem klesá potřeba jídla, což je důsledek zpomalujícího se metabolismu a ubývající fyzické aktivity. Zároveň se ale zvyšuje potřeba bílkovin! O to více je důležité pečlivě přemýšlet nad skladbou stravy.
Nerovnováha mezi příjmem a potřebou bílkovin může vést ke ztrátě kosterního svalstva, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu a prodloužení nezávislosti – být aktivní součástí rodinného života, dojít si na nákup či na poštu, být schopen si uvařit, zvládnout osobní hygienu apod. Tato nerovnováha a nedostatečný příjem živin potom mohou negativně ovlivňovat průběh nemocí, rekonvalescenci a zvyšují riziko ztráty soběstačnosti seniora.
V případě, že senior není schopen přijmout dostatečné množství živin v běžné stravě, nabízí se řešení v podobě klinické výživy. Nutriční drinky obsahují vyvážený poměr bílkovin, cukrů, tuků, vitaminů, minerálů a stopových prvků.
Nutriční intervence v podobě stravy bohaté na bílkoviny, doplnění důležitých mikronutrientů, jako jsou vitamin D a vápník, společně s dostatečnou fyzickou aktivitou, např. procházky, nordic walking; tvoří základní předpoklady pro úspěšné řešení.
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti přípravků klinické výživy.