Narodilo se vám miminko předčasně?

Říká se, že těhotenství patří k jednomu z nejhezčích období v životě každé ženy. Kromě štěstí a radosti z očekávaného příchodu nového člena rodiny však těhotenství provází plno neznámého a nového, co je spojeno i s obavami, zda vše bude probíhat, jak má. Když však porod začne dříve a miminko se narodí předčasně, v okamžiku se celé rodině obrátí život naruby.

Předčasný porod

Za předčasný porod se má ten, který nastane před ukončeným 37. gestačním týdnem těhotenství. Běžné těhotenství trvá kolem 40 týdnů – tedy 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců. Narodí-li se však miminko před 38. týdnem těhotenství, mluvíme o předčasně narozeném nebo také nedonošeném dítěti. V dnešní vyspělé době je šance na přežití předčasně narozeného dítěte poměrně vysoká, a to díky znalostem a pokročilé medicíně. Česká legislativa stanovuje hranici životaschopnosti plodu na ukončený 24. týden těhotenství nebo porodní hmotnost 500 g. Daří se zachraňovat i děti mladší či s menší porodní váhou, neboť již ve 23. týdnu má miminko vyvinuto téměř vše potřebné pro život, jen ve zmenšené a nedokonalé, nevyzrálé podobě. Obecně ale platí, že čím dříve se miminko narodí, tím je jeho šance na přežití menší.

 

Jak poznat předčasný porod a jaké jsou jeho příčiny?

Přečtěte si náš článek o tom, proč se miminko může narodit dříve a jakými příznaky se projevuje předčasný porod. 

https://www.nutriklub.cz/clanek/predcasny-porod

Nejste v tom sami

Pokud se vám miminko narodilo předčasně, během chvíle na vás dolehne nepředstavitelný nápor emocí. Možná si říkáte, proč právě naše miminko? Vždyť jste udělali maximum, aby se mu v bříšku líbilo a najednou jste v situaci, v které žádný rodič na světě být nechce. Každý rok se na celém světě narodí 15 milionů dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství, tedy příliš brzy [1]. Tyto děti mají řadu zdravotních komplikací, které jsou tím závažnější, čím dříve se dítě narodí. 

Nedonošené miminko

Předčasné narození je, co se týká dětské úmrtnosti a nemocnosti, příčinou číslo jedna [1]. Čím dříve se dítě narodí, tím méně je jeho tělo připraveno na vnější svět a tím více zvláštní péče potřebuje, aby zůstalo naživu [1]. Předčasně narozené děti mohou být ohroženy řadou postižení, která ovlivní jejich celý život. Rozsah silně závisí na tom, jak brzy se narodily, jaké zdravotní komplikace si přinesly s sebou do života, na kvalitě péče, které se jim dostalo během porodu, a na období, které následuje [1].

Předčasně narozené děti by měly růst a vyvíjet se obdobným tempem, jako by se vyvíjely v děloze matky během stejného období [2,3]. Pro “předčasňátka” ale neplatí obvyklé vývojové milníky. Tato miminka v prvních týdnech a měsících čelí velké výzvě a řadě problémů. Neznamená to ovšem nutně, že jeho vývoj bude nějak opožděn. Vše závisí na mnoha faktorech i délce trvání těhotenství. 

Výživa u předčasně narozených miminek

U předčasně narozených miminek je třeba nejprve stabilizovat jeho životní funkce. Hned vzápětí přichází na řadu výživa. Tato miminka mají vysoké nutriční požadavky, a tak pro ně existují speciální kojenecká mléka a další přípravky (tj. fortifikátory mateřského mléka a proteinové doplňky), které lze vhodně kombinovat s mateřským mlékem na základě doporučení ošetřujícího lékaře, aby se mohla ve správném tempu vyvíjet a růst.

Vaše časté situace - Novorozenci a děti