Začínáme s náhradní kojeneckou či batolecí výživou

Příklady: Nemám dostatek mateřského mléka a musím začít přikrmovat nebo přestoupit plně na náhradní kojeneckou výživu. Vyzkoušeli jsme s naším děťátkem umělou kojeneckou / batolecí výživu a odmítá ji, co mám dělat?

Kojení patří k jednomu z nejpřirozenějších momentů každé maminky. Co však dělat, když maminka kojit nemůže? Důležité je si uvědomit, že nejde o selhání, a zjistit, co je pravým důvodem. Příčin nemožnosti kojit své miminko může být celá řada. Proto je důležité se obrátit na svého pediatra a najít správné řešení.

Řadu maminek může trápit nedostatek mateřského mléka, který je často způsoben nedostatečným časem matčina těla se adaptovat na výživové potřeby miminka. Důležité je vytrvat a podpořit různými způsoby tvorbu mateřského mléka. Každá žena potřebuje jiný čas k poporodní adaptaci. Zatímco u jedné ženy dojde ke spuštění dostatečné tvorby mléka krátce po porodu, u jiné ženy to může být až po několika dnech, výjimečně i později – za předpokladu, že snaha o kojení neustává a miminko je pravidelně přikládáno. Velmi důležitý je právě stimul prsů, neboť pokud nebude po mléce poptávka, tvorba mléka začne ustávat, nebo se dokonce téměř ani nerozjede. U dětí, které nemohou být kojeny, protože jsou příliš slabé a musí být v inkubátoru, je velmi důležité, aby si maminka prsa pravidelně odsávala, čímž podpoří tvorbu mléka a jakmile bude miminko dostatečně silné, bude moci přejít od odsávání ke kojení. Důležité je nestresovat se zpočátku malou tvorbou mléka, důvěřovat vlastnímu tělu a podporovat jej v jeho cestě – častějším přikládáním miminka k prsu. Jen velmi malé procento žen skutečně kojit nemůže. Stimulací prsu pomocí kvalitní odsávačky, dostatečnými spánkem, rozumným pitným režimem a kvalitní stravou lze tvorbě mléka pomoci. U některých žen může fungovat dobře i homeopatie. 

Popraskané bradavky, ucpané mlékovody a jiné obtíže při kojení

Pro některé maminky může být kojení velmi bolestivá záležitost z důvodu popraskaných bradavek. Většinou jde o důsledek nesprávné techniky kojení. Potrápit vás může také ucpaný mlékovod neboli retence mléka. Zde může pomáhat obklad a jemná masáž zatuhlého místa. V čase, kdy maminka nekojí, je vhodný chladivý obklad, naopak těsně před kojením si může maminka dát krátkou teplou sprchu či přiložit teplý obklad, který ve spojení s velmi jemnou masáží směrem k bradavce pomůže k tomu, aby se mléko lépe uvolnilo. Některé maminky se pak mohou potýkat se zánětem prsní žlázy (tzv. mastitida), který může mít velmi podobné projevy jako ucpaný mlékovod. Některá miminka a maminky může též potrápit kvasinková infekce (tzv. candida), která se projevuje bílým povlakem na jazýčku miminka a u maminky svěděním bradavek. Chcete se dozvědět více? Detailní informace naleznete v článku zde.

Začínám s umělým kojeneckým mlékem

Ať už jste se rozhodla, že s kojením přestanete, nebo z jakéhokoliv důvodu kojit nemůžete a lékař doporučil podávání kojeneckého mléka, je důležité se tím nestresovat a zůstat v klidu. Miminko vycítí jakékoliv napětí a samo může být pak nesvé – neklidné a plačtivé. Na trhu dnes najdete mnoho druhů náhradní kojenecké výživy, která svou kvalitou a vysokými standardy dokáže nutričně nahradit mateřské mléko. Vždy je nejlepší vše konzultovat se svým pediatrem. Důležité je vybírat umělé kojenecké mléko dle věku dítěte a případně dle specifických potřeb miminka – existují speciální mléka při kolikách, ublinkávání, alergii na bílkovinu kravského mléka apod.

Syndrom první lahvičky

Když už máte po poradě s pediatrem vybrané vhodné kojenecké mléko pro vaše děťátko, je potřeba se připravit na možné obtíže. Přechod z mateřského mléka na jiné mléko může být pro miminko náročný. Miminko si musí zvyknout na nové chutě i lahvičku. Často může také odmítat nový způsob sání, jde o tzv. syndrom první lahvičky, který může několik dní trvat. Proto není dobré často zkoušet nové značky a druhy mlék, ale je potřeba vytrvat u jednoho. Pro děťátko je to velká změna a potřebuje svůj čas si zvyknout na úplně nový rituál.

Autor: Ing. Agáta Kubíčková
DiS. Andrea Řepová

 

Vaše časté situace - Novorozenci a děti