Mé miminko trápí zažívací potíže?

Příklady: Mé miminko trápí časté zácpy. Mé miminko trápí časté koliky. Mé miminko trpí častým ublinkáváním. Mé miminko často pláče kvůli bolavému bříšku.

Sebemenší problém se zažíváním a trávicím ústrojím dokáže někdy pěkně potrápit i dospělého člověka. Když však nějaká z obtíží trávicího systému potká vaše miminko, může to vnést celkovou nepohodu do života celé rodiny. Jak tedy poznat, co vaše děťátko trápí, a jak mu od zažívacích potíží ulevit?  

Znáte označení FGID?

Pro celkové zdraví dítěte, jeho růst a pohodu je důležitý zdravý trávicí systém. Ten se od narození miminka stále vyvíjí, což může občas vést k přechodným potížím. Mezi tyto problémy se řadí tzv. regurgitace neboli ublinkávání, zácpy, koliky či řídká stolice, označována v lékařské terminologii jako funkční gastrointestinální potíže – zkráceně FGID. Drobné zažívací potíže postihují až 75 % kojenců1,2,3.

Reflux a ublinkávání

Občasné „ublinknutí“ mléka po krmení je u kojenců něco naprosto normálního a nic, co by vás jako rodiče mělo znepokojovat. Určitě jste se s tím setkali v různých filmech či seriálech, nebo jako s vtipnou historkou vašich přátel. Pokud je ale ublinkávání častým jevem po každém krmení anebo ve větším množství, může vaše děťátko trpět refluxem. K tomu obvykle dochází v důsledku nezralosti trávicího systému, kdy především jícnový svěrač, který plní funkci záklopky, není dostatečně silný pro udržení obsahu žaludku a část obsahu se tak vrací zpět ven. Obvykle během prvního roku života vašeho dítěte tento „záklopkový“ mechanismus dostatečně posílí a reflux odezní.

JAK MIMINKU POMOCI?

Máte-li podezření, že vaše miminko často a příliš ublinkává, konzultujte jeho stav s pediatrem. Obvykle postačí ke zvládnutí základní opatření jako:

  • Ukládat dítě do zvýšené polohy (hlavička by měla být výše než jeho nožičky – např. podložíme nohy postele v hlavové části)
  • Pokládat dítě více na levý bok do postýlky a po krmení nosit tak, aby si nemačkalo bříško 

Výživa při refluxu a ublinkávání

Trápí-li vaše miminko časté ublinkávání nebo reflux, doporučuje se stravu podávat v menších dávkách a častěji. Vhodné je zahuštění, např. tzv. karubinem, což je vláknina, která absorbuje vodu a zahustí tak stravu, díky čemuž může obsah snadněji zůstat v žaludku. Pro kojence se vyrábí speciální přípravky, které obsahují karubin a mohou se podávat do části odstříkaného mateřského mléka přímo před samotným kojením, případně do některých typů umělých kojeneckých mlék, pokud miminko nemůže být kojeno. Pokud tedy máte dostatek mléka, nemusíte přecházet na speciálně upravená mléka umělá. Je-li však vaše dítě na kojeneckém mlíčku, seženete na trhu speciálně upravená mléka s karubinem vhodná při ublinkávání

Výraznější ublinkávání nebo zvracení mohou být u některých dětí projevem alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Zde je pak vhodnější zvolit speciálně upravená mléka s hydrolyzovanou mléčnou bílkovinou. Výběr vždy konzultujte se svým pediatrem, který vám pomůže určit, zda se jedná o alergii nebo za ublinkáváním stojí jiná příčina a dle toho vám doporučí nejlepší řešení pro vaše děťátko.  Při podezření na ABKM, při které má miminko kromě zvracení obvykle i jiné potíže, se podávají speciálně upravená mléka, která obsahují extenzivně (vysoce) štěpenou mléčnou bílkovinu. U dětí do 1 roku se obvykle neprovádí krevní testy, a to z důvodu nejisté průkaznosti u těchto malých pacientů. Ke stanovení či vyloučení ABKM se používá tzv. eliminačně-expoziční test. V rámci eliminačního testu se z jídelníčku dítěte vyloučí původní mléko a místo něho se podává mléko speciální se štěpenou bílkovinou a nebo kojící maminka vyřadí všechny potraviny obsahující mléčnou bílkovinu ze své stravy . Stav děťátka po tomto období diety maminky nebo po podávání takto upraveného kojeneckého mléka posoudí alergolog či pediatr – obvykle po 3 týdnech. Pokud dojde ke zlepšení obtíží u děťátka, zkusí se znovu mléčné bílkovině vystavit (fáze expozice) – pod kontrolou lékaře se podá malé množství mléka s neupravenou bílkovinou nebo maminka do své stravy zařadí mléko či mléčný výrobek. Pokud se potíže znovu objeví, je ABKM prokázaná a kojící maminka se znovu vrací k bezmléčné dietě nebo děťátko  na  speciálním mléce zůstává i nadále. Pokud ke zlepšení stavu nedojde nebo se při opětovném vystavení mléčné bílkovině potíže znovu neobjeví, hledají se jiné příčiny potíží. 

Zácpa u novorozence nebo kojence

Zácpa patří k jednomu z nejčastěji se objevujících problémů, kterým mohou naši nejmenší čelit. Každé děťátko je jiné, a proto i zácpa může mít různé podoby. Obvykle se o zácpě u dětí mluví tehdy, když se vaše dítě nemůže vyprázdnit déle jak 48 hodin, nebo je četnost vyprázdnění stolice v rozmezí dvakrát a méně za týden. Kromě časového intervalu se zácpa u dětí projevuje i velmi tuhou až kamennou stolicí a velmi často je pro miminko vyprazdňování bolestivé.

Obvykle se příčiny zácpy dělí na organické (např. onemocnění trávicího systému, či některé druhy nervového onemocnění apod.) a funkční (kdy je oslabena funkce střeva). Zácpa může být způsobena také změnou stravy, například při zavádění příkrmů či při přechodu z kojení na umělou výživu. Ale zácpa může také v některých případech signalizovat potravinovou alergii – nejčastěji u dětí do 3 let se jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka.

JAK MŮŽETE ULEVIT VAŠEMU MIMINKU OD POTÍŽÍ SPOJENÝCH SE ZÁCPOU?

Navštivte náš Nutriklub – průvodce těhotenstvím a mateřstvím, kde je pro vás připraveno plno zajímavých článků. Tipy, jak zmírnit obtíže způsobené zácpou najdete v článku zde: https://www.nutriklub.cz/clanek/zacpa-u-kojencu  

Pomoci svému děťátku od zácpy může někdy být „běh na dlouhou trať“ a vyžaduje dostatek trpělivosti. U dítěte, které je již na smíšené stravě, může pomoci i změna jídelníčku a zaměření se na pitný režim děťátka. Zácpa může být také vyvolána podáváním velkého množství některých druhů potravin, u kojenců jde nejčastěji o reakci na často podávanou mrkev či rýži. Problém může také vzniknout z důvodu jednostranného jídelníčku. Pomoci mohou také různé zeleninové polévky či ředěné ovocné šťávy, a nezapomínejte také na dostatek tekutin. Pokud už není vaše děťátko kojené, můžete mu po konzultaci s lékařem dopřát speciálně upravené mléko pro citlivé zažívání. Tato mléka obvykle obsahují prebiotické oligosacharidy a speciální směs tuků.

Kojenecká kolika

Věděli jste, že kojenecká kolika je jeden z nejčastějších problémů, které řeší maminky se svým pediatrem hned v prvních měsících života jejich miminka? Kojenecké koliky se objevují až u čtvrtiny dětí bez ohledu na pohlaví či zda jsou kojeni, nebo dostávají umělé kojenecké mléko. Obvykle se dostaví po několika týdnech jejich života a samovolně odeznívají mezi 4. a 5. měsícem.

Koliku u svého miminka obvykle poznáte na základě dlouhého a neutišitelného pláče, někdy trvajícího 2 až 3 hodiny či déle, bez zjevné příčiny. Pláč nastává obvykle brzy po krmení, kdy vašeho nejmenšího trápí bolesti bříška, přičemž může zvedat nožičky k hrudníku, zatínat pěstičky a být červený v obličeji. I přesto, že kojenecká kolika dokáže kromě vašeho nejmenšího pěkně potrápit celou rodinu, dobrou zprávou je, že v průběhu několika měsíců obvykle odezní sama.

Příčinou vzniku koliky může být téměř cokoliv, od techniky krmení, přes nedostatečné odříhnutí po jídle, až po poruchu hybnosti střev či obtížnější trávení některé ze složek mléka vedoucím až k alergii na bílkovinu kravského mléka. Za kolikou však může stát i naprosto banální příčina jako je nepohoda v rodině či jistá nervozita, kterou dokáže miminko vycítit. Kolika se může objevit také jako jeden z následků nedostatečného zastoupení některých prospěšných bakterií ve střevech Vašeho miminka. Tzv. dysmikrobie může být příčinou bolestí bříška, ale např. i průjmů. 

TIPY, JAK NA DĚTSKOU KOLIKU:

  • Vytvořte doma klidné a pohodové prostředí jak pro miminko, tak pro sebe, vyhněte se stresovým situacím
  • Nastavte si se svým miminkem pravidelný režim – krmení, koupání, spinkání …
  • Dopřejte svému děťátku dostatek pozornosti – mluvte na něj, hrajte si s ním, zpívejte, dotýkejte se ho – podporujete tím i rozvoj jeho komunikačních dovedností
  • Masírujte mu jemně bříško
  • Kolébejte miminko v náruči v klubíčku či pohupujte v zavinovačce

Výživa při kolikách

Se zvládáním kolik vám může velmi pomoci i správná výživa, a to nejen vašeho děťátka. Pokud dítě kojíte, věnujte pozornost tomu, co sama jíte. Prostřednictvím nevhodné stravy se mohou do mateřského mléka dostat látky, které budou vaše miminko nadýmat a způsobovat mu celkovou nepohodu. Proto se při kojení doporučuje jíst takové potraviny, které nenadýmají. Problémem může být i kravské mléko a výrobky z něj ve stravě matky (v případě alergie na bílkovinu kravského mléka  u dítěte). 

U nekojených dětí pak můžete po doporučení pediatra změnit náhradní kojenecké mléko za speciální složení určené přímo při kojeneckých kolikách, které obsahuje hydrolyzovanou bílkovinu, sníženému množství laktózy a směs oligosacharidů. Vedle speciálních mlék můžete zkusit i tradiční cestu bylinek ve formě čajů či existují i různé kapky. Nezapomeňte však svůj výběr konzultovat i se svým pediatrem, který dle věku dítěte a jeho stavu nejlépe dokáže poradit, co je pro vašeho nejmenšího v daném okamžiku tím nejlepším. Vybírejte bylinné čaje dle věkového určení na obalu čaje, a podávejte je jen v takovém množství, aby nedošlo ke snížení množství vypitého mléka.

Průjmy, bolesti bříška a jiné obtíže

Mezi další funkční gastrointestinální potíže se řadí i průjem, který obvykle může být vyvolán kontaminovanými potravinami (špatné zpracování, zkažené potraviny apod.), vodou či nedostatečnou sterilizací nádobí. Častým původcem průjmu můžou být i viry a různá virová onemocnění. 

Bolest bříška u dětí mohou souviset již s výše uvedenými problémy, jako je kolika, zácpa, reflux apod.  Může však také souviset s onemocněním trávicího traktu nebo jiných orgánů.

Vaše miminko může odmítat stravu i díky jiným obtížím, které ho mohou potrápit, například nachlazení. Kdy i „jen“ ucpaný nos může vyvolat neochotu až nechutenství přijímat potravu.

 Je-li některý z výše uvedených problémů dlouhodobého charakteru, neváhejte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře a situaci s ním konzultovat. Můžete tím tak předejít závažnějším stavům a vrátit zas brzy pohodu do vašeho společného rodinného života.

CHCETE SE DOZVĚDĚT VÍCE?

Stáhněte si naši brožurku věnující se zažívacím problémům u dětí. Najdete v ní informace a praktické rady, jak tyto potíže jednoduše zvládnout.

Stáhnout

Autor: Ing. Agáta Kubíčková

DiS. Andrea Řepová

Reference:

1 Nelson SP et al., Prevalence of Symptoms of Gastroesophageal Refl ux During Infancy, Arch Pediatr Adolesc Med. 1997;151:569-72.

2 MUDr. Jan Schwarz, Dětská klinika FN a LF UK, Zácpa u dětí, frekvence a léčba; Pediatr. pro Praxi 2008; 9(6): 402–407.

3 Gregora, Martin: Kojenecké koliky. Pediatrie pro praxi (2010); 11 (4): 236-238.

Vaše časté situace - Novorozenci a děti