Mé dítě má alergii na bílkovinu kravského mléka

Příklady: Na pokožce mého miminka se objevila vyrážka, trápí ho bolesti bříška přecházející do křečí a občas se dostaví nevolnosti v podobě zvracení či průjmu.

Jak poznat, že právě Vaše miminko má alergii na bílkovinu kravského mléka?

Alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM) je bohužel složité určit na první pokus. Jedná se však o jednu z  nejčastěji diagnostikovaných alergií v kojeneckém věku. Objeví-li se na pokožce vašeho miminka vyrážka, nebo po kojení či vypití pravidelné dávky kojeneckého mléka zaznamenáte jiné obtíže jako je zvracení či průjem, nejspíš se jedná o nepřiměřenou alergickou reakci imunitního systému na bílkoviny obsažené v kravském mléce. V ojedinělých případech může u takto malých dětí docházet i k závažnějším reakcím jako je například sípavé dýchání, napuchnutí rtů či dokonce tzv. anafylaxe, nebo-li náhlá prudká reakce organismu na alergen, která může ohrozit život. 

Co dělat, má-li moje miminko alergické příznaky?

V první řadě rozhodně nepropadejte panice. Alergie na bílkovinu kravského mléka obvykle u malých dětí do tří let téměř vymizí. Důležité je, objeví-li se nějaký z výše zmíněných příznaků u vašeho miminka, obrátit se na svého pediatra a celou situaci s ním probrat. Společně si projdete řadu základních otázek, z nichž bude možné stanovit diagnózu. Diagnózu lékař potvrdí až na základě tzv. eliminačního testu, tedy vyloučení alergenu ze stravy matky či dítěte.

Pokud své dítě plně kojíte a váš lékař stanoví diagnózu ABKM, bude to znamenat zásadní změnu především ve vašem jídelníčku. Budete muset zcela vyloučit veškeré potraviny, kde by se kravské mléko mohlo objevit. Pečlivě si čtěte složení toho, co do svého jídelníčku zakomponujete, protože u některých potravin na první pohled nemusí být zcela jasné, že by se v nich kravské mléko mohlo vyskytovat. Po takto nasazené dietě obvykle do dvou týdnů příznaky u vašeho miminka vymizí. 

  TIP: Vyřadíte-li ze svého jídelníčku mléko, nezapomeňte si nahradit přísun vápníku jinými možnostmi. I vaše zdraví je důležité.

Je-li vaše miminko výhradně na umělé/náhradní kojenecké výživě, je potřeba s vaším pediatrem najít adekvátní náhradu, která bude jednak minimalizovat pokračování vzniklé imunitní reakce a jednak splňovat výživové požadavky dítěte. I v tomto případě neexistuje jen jedna možnost:

  • Má-li vaše dítě relativně lehkou alergii (kojenecká kolika bez jiných příznaků, lehký ekzém apod.), doporučí vám pediatr obvykle náhradní kojeneckou výživu s extenzivně hydrolyzovanou bílkovinou. Takováto výživa je vyráběna z kravského mléka, ale speciálním postupem, během něhož se bílkoviny rozštěpí a sníží se tak výskyt alergické reakce. Výživa však obsahuje zbytkové peptidy, které mohou stále alergickou reakci vyvolat.
  • U dětí s těžší formou alergie (neprospívání, těžký průjem, těžký ekzém, rozsáhlé otoky, těžká či dlouhotrvající dušnost, anafylaxe) se obvykle doporučí výživa na bázi aminokyselin, které nejsou alergenní. Výroba této speciální výživy probíhá za přísných podmínek na bezpečí a kvalitu tak, aby se minimalizovalo riziko kontaminace.  Neobsahuje bílkovinu kravského mléka ani jiné přidané bílkoviny či peptidy, a to ani ve stopovém množství. Obsahuje pouze čisté aminokyseliny, proto je lehce stravitelná a vstřebatelná.

Vaše časté situace - Novorozenci a děti