Sonda/PEG

Příklady: Mému dítěti museli zavést PEG. Dědečka krmíme do hadičky na břiše. 

Pokud lékař vyhodnotí, že vy nebo váš blízký nemáte dostačující příjem potravy ústy, nebo to vyžaduje aktuální zdravotní stav či léčba, může Vaši výživu zabezpečit prostřednictvím sondy.

V případě potřeby krátkodobé nutriční podpory se pacientům obvykle zavádí nasogastrická sonda. U předpokladu dlouhodobého živení se zavádí tzv. PEG. 

Zavedení sondy je nenáročná procedura. Nasogastrickou sondu obvykle zavádí zdravotnický personál na oddělení. Přes nosní otvor je sonda zasunuta až do žaludku pacienta. Pro zavedení PEG je obvykle potřeba objednání na gastroskopický zákrok a sonda je vyvedena ze žaludku skrze břišní stěnu. Pacient tak má na břiše hadičku, do které je pak aplikována sondová enterální výživa, léky a voda. Nemusíte se bát, protože ani aplikace výživy, ani běžná péče o sondu nebolí. Časem zjistíte, že PEG může být pro Vaše okolí nenápadný a nemusí znamenat ani velké omezení běžných aktivit.

Konkrétní sondu a metodu zavedení určí Váš lékař. Rovněž by vám měl zabezpečit vhodnou sondovou výživu a zdravotnický materiál k aplikaci výživy (stříkačky, sety). Po propuštění domů z nemocnice budete nejspíše navštěvovat nutriční ambulanci, kde s vámi budou konzultovat Vaši situaci a také vám budou předepisovat vhodnou sondovou výživu a aplikační pomůcky. 

Reference:

  1. Medical Nutrition International Industry. Better care through better nutrition: Value and effects of medical nutrition. A summary of the evidence base.[Internet]. Retrieved from: https://european-nutrition.org/wp-content/themes/onca-theme/ pdf/download.php? id=1027 [13.12.2018].

Vaše časté situace - Dospělí a senioři